Outfit of the Day:Fall Wedding/ Bugün ne giydim: Sonbahar düğünü

At the end of September, I travelled to Chicago for a friend’s wedding.  The ceremony and reception was held in a cultural center just outside of Chicago, a really relaxed and unique location.  The weather was a little cool, the atmosphere was laid-back and people were dressed quite casual.  I knew it was going to be chilly and the wedding was going to be casual so I planned my outfit accordingly.

Eylülün sonunda arkadaşımın düğünü için Chicago’ya  gitmiştim.  Şehir dışında, çok hoş bir kültür markerinizde düğün yapıldı, hava biraz serin, ortam sıcak ve insanlar gayet rahat giyinmişlerdi, yani gelin dışında kimse uzun bir elbise giymemişti.  Bende ortamın az çok nasıl olacağını bildiğim için kıyafetimi ona göre ayarladım.

IMG_3725

I bought this adorable pink dress from Forever XXI towards the end of summer. Honestly, when I first saw the dress in the store I didn’t think I would like it this much, but I fell in love.  The dress is the perfect mix of girly, casual and romantic, which was perfect for this wedding.

Eğer yaz giyim alışveriş videomu hatırlarsanız bu danteli Forever XXI elbiseyi hatırlarsınız.  İlk gördüğümde bu elbiseyi bu kadar çok beğeneceğimi tahmin etmemiştim, elbise olmasına rağmen çok abartılı değil, ve pembe olduğu içinde çok romantik olduğunu duşundum. 

IMG_3712

Because the weather was chillier than what I’ve been used to back in Texas, I wore this cream/beige colored cardigan which I also purchased at , you guessed it, Forever XXI.  As for my purse, I opted for a Coach wristlet; I hate carrying around big purses at special events so this neutral colored clutch worked perfectly and it is also deceivingly big, it fit all my necessities.

For jewelry, I really wanted to keep it simple so I wore my Gucci watch, Thomas Sabo silver charm bracelet and a faux pearl Forever XXI bracelet. Because my watch is silver with gold accents, I felt comfortable mixing different metals.

Hava serin olduğu için üstüme yine Forever XXI den aldığım bir hırkayı giydim, krem renginin, romantik pembe elbisemle uyumlu olduğunu duşundum. Çanta olarak Coach’tan çoktandır benimle olan “wristlet” çantamı aldım. Özel günlerde yada gecelerde kocaman bir çanta taşımaktan hoşlanmıyorum, ve bu çanta gerçekten göründüğünden çok büyük, ihraçlarımı tutuyor içinde.

Takı olarak çok minimal tutum, koluma Gucci saatimi, Thomas Sabo gümüş bilekliğimi ve Forever XXI’den inci bileziğimi taktim. Saatim gümüş ve altın renklerini içerdiği için diğer takılarımda iki rengi kullandım.

IMG_3739

Since the ceremony was outside I wanted to be comfortable and casual, so my brown Burberry wedges were a perfect choice, I didn’t dig into the grass with my heels.

Tören dışarıda olduğun için rahat ve dolu topuklu kahverengi Burberry ayakkabılarımı  tercih ettim. 

IMG_3722

My hair and makeup was pretty effortless, I decided to curl my hair because I usually wear it straight and I kept my makeup quite neutral with a nude pink lip.

Sacımı dalgalı yaptım çünkü normalde düz kullanıyorum ve makyajımı doğal tutum. Sacımı nasıl yaptığımı merak ediyorsanız  “Dalgali Saç Modelli”  ve makyaj içinde  Mezuniyet Makjayi videolarina goz attabilirisiniz.

-Melis

8 Comments

  1. Her zamanki gibi yine guzel ve en esas sade,yaşina uyqun

  2. Tam benim tarzım 🙂 Renklerin uyumu ve sen harika görünüyorsun! Blogger a hoşgeldiiin 🙂

  3. her zaman oldugu gibi supeeeersiiiiin

  4. yeni video olucak mı?

  5. yeni video ne zaman yapıcaksın?

  6. seni nasıl takip edebilirim melis abla

  7. seni artık takip ediyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *