High End vs. Drugstore Cosmetics: Is it worth it? /Makyaj malzemelerinin pahalı ve ucuz farkı nedir?

IMG_4007

The other day a friend of mine asked, is there a difference between drugstore and department store makeup, are department store brands better? I guess its kind of like asking what’s better, Philip Lim for Target or Philip Lim’s regular collection? Although the same designer designs both, the quality of materials used, the availability of the pieces and the targeted audience for both significantly differ. I look at cosmetics the same way, although only a select number of parent companies own smaller brands they all comes from the same labs. L’Oreal group for example owns a range of luxury to drugstore brands like Yves Saint Laurent, and Giorgio Armani to L’Oreal Paris and Garnier.
According to the Economist  “six multinationals account for 80% of American make-up sales, while eight brands control 70% of the skin-care market. With its Nivea brand, Beiersdorf is one of the few large independents left, desired by everyone from P&G and Unilever to L’Oréal.” The cosmetic’s industry is controlled by a small number of brands, high end or drugstore; they all fall under the same umbrella. Then what is it that separates drugstore makeup from department store and when is it actually worth it to splurge on a high-end brand?

——

Arkadaşlarımdan biri bana geçen gün bir soru sundu, pahalı (high-end) markalar mi daha iyi yoksa uygun fiyatlı (drug-store) markalar mi? Bu soruyu, Türkçe yazıda cevap vermek biraz daha zor, çünkü burada (Amerika) bizim için “drugstore” olan ürünler, Türkiye’de daha pahalı satılıyor, meselâ L’Oreal Paris. L’Oreal Paris burada drugstore, ama diğer drugstore ürünlere göre biraz daha pahalı, tabii bir MAC veya Bobbi Brown ile kıyaslanınca daha ucuz kalıyor, ama Türkiye’de yerli bir markadan daha pahalı.

Hangisi daha iyi sorusuna cevap vermek her gün daha zorlaşıyor çünkü bildiğimiz çoğu urun bir büyük firma altına düşüyor ve ayni laboratuvarlar dan geliyor.

L’Oreal, meselâ Yves Saint Laurent ve Giorgio Armani gibi lüks markalara ve L’Oreal Paris ve Garnier gibi “drugstore” markalara sahip. Economist  gazete ‘ye gore Amerika’daki %80 makyaj satışları altı çok uluslu şirkete ait, %70 cilt bakim marketi sekiz şirketin kontrol altında. “six multinationals account for 80% of American make-up sales, while eight brands control 70% of the skin-care market. With its Nivea brand, Beiersdorf is one of the few large independents left, desired by everyone from P&G and Unilever to L’Oréal.” Demek oluyor ki, kozmetik sanayi sayılı marklar tarafından kontrol  ediliyor, “high-end” veya “drugstore”; hepsi ayni şemsiye altında. O zaman ikisi arasında ne fark var ve ne zaman pahalı urun tercih edilir? 

——

IMG_4008

 

Quality: I hear this all the time from my friends, YouTube Vloggers I watch, and of course advertisements, that the quality of high-end products are better, they are more pigmented and longer lasting. Is this really true though? Maybe a decade ago, but a lot of drugstore brands have stepped up their game. Have you tried any of the Wet n Wild eye shadows, or Megalast lipsticks? They range in 2- 4 US dollars in price, but they are the most pigmented, easy to work with and long lasting products I have ever used. I remember, 10 years ago when I first became interested in makeup, Wet n Wild felt and looked cheap but today the brand has become one of my favorites. I won’t deny the performance of high-end brands, but when there are less expensive versions that deliver the same results, why wouldn’t I go for the drugstore option?

—–

Kalite: Arkadaşlarımdan, YouTube da izlediğim Vlogger’lardan ve tabii ki reklamlardan defalarca duyduğum fark kalite.  En çok iddia edilen şey high-end markaların daha kaliteli, daha dayanıklı ve pigmentli olduğu, bu belki on sene önce çok doğruydu ama bugünlerde tartışılabilir. İlk makyaj yapmaya başladığımda, Wet n Wild gibi “drugstore” markları çok kalitesizdi ve üstelik çok ucuz görünüyorlardı ama simdi Wet n Wild en sevdiğim marklar arasında. Wet n Wild’dan kullandığım farlar ve Megalast rujlar hem çok pigmentli, uygun fiyatlı ($2-4 arası), kolay kullan imli ve uzun süre kalıcı. Bazı pahalı markaların performansını görmemezlikten gelemem, ama ayni sonuçları daha uygun fiyatlı markalarda bulabilirsem niye paramin bu lüks markalara harcayım? 

IMG_4013

Top lipstick swatch/ üst ruj: Wet n Wild 966 Don’t Blink Pink

Bottom lipstick swatch/ alt ruj: Chanel 37 L’Exuberante

Bottom eyeshadow swatch/alt far: Wet n Wild 334 I’m Getting Sunburned (lid color)

Top eyeshadow swatch/ üst far: Estee Lauder 35 Hot Cinnamon Shimmer

—–

Better raw ingredients:  It is most often argued that department store makeup has better raw ingredients; hence it is the better option. There are many filler ingredients that irritate the skin and cause breakout, such as talc but just because a product is more expensive it does not mean it is talc free. According to U.S. News, “A highly regarded alternative to talc-ridden cosmetics is mineral-based makeup, which is available in designer names and drugstores alike.” If raw ingredients are a concern to you when buying makeup, may I suggest less conventional and more natural brands like Silk Naturals.

——-

Hammadde:  kullandığımız makyaj ürünler içindeki maddeler çoğumuz için büyük bir endişe, çoğu urun doldurucu maddeler içeriyor ve bu maddeler, talk dahil, cildimiz için zararlı ve problemlere yol açabiliyor. Daha iyi hammaddeler sadece pahalı markalarda bulunmuyor, U.S. Habere göre, mineral makyaj talk içeren makyaj’dan çok daha iyi bir alternatif ve mineral içeren makyaj hem “high-end” hem de “drugstore” markalar ‘da bulunabilir. Eğer hammaddeler sizin için büyük bir korku ise, daha az bilinen natürel markaları tavsiye ederim,  Silk Naturals  gibi.

 

 

IMG_4010

 

Luxury and Prestige: Makeup is a luxury item, no matter how hard it is for us to imagine life without makeup, we don’t actually need it for our survival.  Aside from the cost of ingredients, department store make up is priced higher because of the prestige attached to it, using Tom Ford, Burberry, Givenchy is beyond makeup, it is a lifestyle choice.  It makes us feel more luxurious to use beautifully packaged products, like it’s a treat; to me this is the real difference between drugstore and luxury brands.

—–

Lüks ve Prestij: Ne kadar makyajsız yasayamam desem de, makyaj varlığım için bir şart değil aksine bir lüks.  Tom Ford, Burberry, Givenchy gibi marklar kullanmak makyaj yapma dışında bir hayat tarzı olarak görünüyor, lüks bir hayat tarzı.  Bazen güzel paketlenmiş, lüks ürünleri kullanmak bizi biraz daha mutlu ediyor, sanki kendimize  şımartıyoruz.  Bence drugstore ve high-end markaların en büyük farkı budur. 

——-

Will I continue to buy department store makeup? Probably, as long as it is a cruelty-free brand, but that list seems to be changing everyday as larger corporations buy out smaller cosmetics brands. I am slowly but surely shifting from conventional makeup brands to less known, more natural brands that are cruelty free.  If using high-end brands makes you happy, go for it but do your research before you fall into popular belief, just because something is more expensive does not mean it is more effective. I also suggest expanding your research when buying products; there are so many emerging independent brands worth checking out!

——-

Pahalı ve uygun fiyatlı markalar arasında bence çok bir fark yok, “high-end” bir ürüne ödediniz ücret daha çok markanın ismi ve paketi için. Ben “high-end” marklardan urun kullanmaya devam eder miyim? Muhtemelen , havanlar üstüne deneyim yapmayan markalardan alışveriş yaparım ama yavaş yavaş daha az bilinen ve natürel markalara değişim yapmak istiyorum. Eğer sizi “high-end’ ürünler kullanmak mutlu ediyorsa devam edin ama kendi araştırmanızı yapmayı ihmal etmeyin. Bir urun pahalı olduğu için iyi demek değildir, ve yeni markalar araştırmaktan ve denemekten kaçınmayın.

-Melis  

3 Comments

  1. Evet cok guzel anlatmişsin.ben drugstore ve high end markalar kullaniyorum.okudugum zamanlarda drugstore kullaniyordum.amma drugstore dediyimde mesela 10$.dan falan başliyor.sana söylemisdim hatirliyorsan 21yasindayim ve bir kizim var.kizim uyurken izliyorum seni:))) yani ben evlendikden sonra high end urunler kullanmaya basladim.amma drugstore.lardan daha cok memnundum.daha cok cildime uygunlardi saniyorum.amma nedense artik high end urunlerden drugstore.lara gecemiyorum.qaliba guvenmiyorum.ben Azeriyim.Azerbaycanda Mac urunler yok.simdi onlari dört gözle bekliyorum insallah kullanirim diye:))) (bir az fazla konusdum qaliba.konusmayi cok seviyorum:)))))

  2. Tesekkurler canim.her yerde takipindeyim:))dun kiz kardesim aradi beni.bana sordu ki, “ablamdan ne haber var?yeni vidyo koydu youtube.da.dedim.oh be dedi hadi ben bir koşu izleyeyim hadi bye dedi ve yuzume kapatdi.”:))))))etrafimdaki herkes artik sana bayiliyor:))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *