Healthy Green Smoothie: Orange, Basil and Ginger/ Sağlıklı Yeşil Soğuk Içecek: Portakal, Fesleğen ve Taze zencefil.

IMG_4062

I love smoothies, especially green smoothies. I love smoothies as a snack, dessert, and meal replacement or whenever I need to incorporate more fruits and veggies into my diet. I don’t know why but all these ingredients taste so much better blended together than just eating them separately as solids. I also like to experiment with flavors, so after some failed attempts I found a delicious, healthy and refreshing mixture I am obsessed with.  Here is what you’ll need:

1 banana

1 orange

5 leaves of basil

1 cup of spinach

1 cup of kale

Small piece of fresh ginger, peeled.

Ice

Water for mixing

Blender

——–

Soğuk içecek (Smoothie) çok seviyorum,  özellikle yeşil içecekleri. Nedense, smoothie halinde çok daha güzel bir tadı oluyor bu meyvelerin ve sebzelerin. Bence meyve ve sebze tükenmenin en lezzetli yolu. Değişik malzemelerle deneyim yapmayı seviyorum ve bir kaç başarısız girişimden sonra bu lezzetli, sağlıklı ve ferahlatıcı karışıma kavuştum, ihtiyacınız olanlar:

1 muz

1 portakal

5 fesleğen yaprakları

225 gram ıspanak

225 gram lahana

küçük bir parça taze zencefil, soyulmuş

buz

su, karıştırmak için

Mikser / Blender

IMG_4058

Put all your ingredients in your blender, depending on how solid you want your mix you can decide on the amount of ice you need.

—–

Tum malzemeleri bir araya alin ve pürüzsüz olana kadar mikser çalıştırın. 

IMG_4060

 

 

IMG_4061

 

The more ice you put in there the more solid it will be. Add a small amount of water and start mixing. The water allows everything to move, so if your ingredients aren’t moving, add more water. You can also use orange juice instead of water but I usually stick with water. Once everything is blended, pour your smoothie in a glass and enjoy!

——-

Koyduğunuz buz ve su miktarı size bağlı. Suyu karıştırmakla yardımcı olsun diye kullanıyoruz, az bir miktar ile başlayın ve ihtiyacınız oldukça ekleyin, isterseniz su yerine portakal suyu ‘da kullana bilirsiniz. Kullandığınız buz miktarı istediniz katılığa ulaşmak için değişir, eğer daha kati istiyorsanız smoothie’nizi daha fazla buz kullanın. Afiyet olsun!

3 Comments

  1. Rengi harika ama tadını daha çok merak ediyorum 🙂

  2. tadı acımı yoksa tatlımı ona göre denicemde ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *