How to Determine Your Skin Type/Cilt Tipimi Nasıl Belirlerim?

IMG_3910

Determining our skin type is beneficial when choosing products for both our skin care and makeup routine. Before we can establish a skin care routine, knowing our skin type will allow us to narrow our products choices as well as save us from spending our money on ineffective products.  Also knowing our skin type will allow us to create a flawless base for our makeup, this way our makeup will look better and last longer. Of course our skin type is not always constant, change of seasons, our time of the month, our age and environment can affect our skin, which is why it is important to test out your skin at least every time the season changes.

To determine your skin type there is a very easy test you can do:

  1. Wash your face with warm water and a cleanser that is meant for normal skin. Pat dry with a clean towel and skip toner, moisturizer and makeup, keep your skin clean.
  2. Wait an hour. During this time your skin will return to its natural state to reveal characteristics specific to your skin type. Be careful not to touch your face since the oil on your fingers can interfere with the results of this test.
  3. Place a one ply of tissue paper on your face and gently press down with your hands.
  4. It is time to determine your skin type, it can fall under five categories:

Screen shot 2013-11-10 at 1.50.12 PM

picture from https://www.skinceuticals.com/_us/_en/learn-about-skin.aspx

Oily Skin

If you have oily skin then there will be grease on the tissue, the oil on your skin will cause this. Oily skin tends to have larger pores and shine throughout the day. People with oily skin tend to be more acne prone and often complain about black heads, however oily skin also ages the slowest.

 

Dry Skin

Dry skin is the complete opposite of oily skin, on your tissue paper you are likely not to see any grease spots.  With dry skin pores tend to be almost impossible to see, and skin feels dry, itchy and tight. Dry skin also does not shine like with oily skin, rather it can seem a little dull.

 

Normal Skin

Although it is referred as “normal” this skin type is hard to come by, so if you have normal skin consider yourself lucky. With normal skin there are no visible pores, little to no imperfections and a radiant complexion.

 

Combination Skin

Combination skin is the most common skin type, on your tissue paper you may notice grease on the T-zone areas. The T-zone refers to the nose, forehead and chin. Pores are generally medium sized and people with combination skin often complain about shine and blackheads in the T-zone area. While the T-zone area may feel oily the cheeks tend to feel more dry.

 

Sensitive Skin

Sensitive skin doesn’t necessary need its own category since most skin types can also be sensitive but to some of the characteristics of sensitive skin include redness, itching, burning and dryness. Sensitive skin can also have allergic reactions to some products.

 

Now that you know your skin type you can make educated purchases when it comes to your skin care and makeup products. Using the right products mean your skin will be more balanced and makeup will last longer as well as look better. You wouldn’t want to buy a foundation that is meant for dry skin if you have oily skin, the product would be ineffective for you, not because it is a bad product but because it is just not meant for you.

So what’s your skin type and does it change with the seasons? I have normal skin but in the summer, especially in humidity it can turn to be more combination.

———–

Cilt tipinizi öğrenmek cildinize göre doğru olan bakim ve makyaj ürünlerini bulmakta yardımcı olacak.  Temel cilt bakim rutini kurmadan önce nasıl bir ciltte sahip olduğunuz öğrenmek, urun seçmeği çok daha kolaylaştıracak, ve boşuna paranızı etkili olmayan ürünlerle harcamaktan kurtarır.  Cilt tipinize göre makyaj uygularsanız, günlük makyajınız daha dayanıklı ve daha güzel görünecek.

 Cilt tipimiz hayatimiz boyunca ayni kalmıyor, bazen mevsimlerle bazen de yaşla değişiyor, bu nedenle her mevsim cilt tipinizi yeniden bir test edin ve ona göre davranın.

Cilt tipinizi öğrenmek için çok kolay bir test yapabiliriz:

  1. Yüzünüzü ilik suyla ve “normal” ciltlere göre olan bir yüz temizleme jeli ile yıkayın. Yıkadıktan sonra temiz bir havluyla hafif bir şekilde kurulayın, ama cildinize krem, tonik, makyaj uygulamayın, temiz bırakın.
  2. Bir saat bekleyin,  bu sure cildinizin doğal durumuna dönmesini ve cilt tipinizin özelliklerini belirtmesini sağlayacaktır. Yüzünüzü ellemeyin, bu şekilde elinizdeki yağlar  test sonuçlarını etkilemez.
  3. Yüzünüzü temizleyip kuruladıktan sonra bir kâğıt mendilin tek katını yüzünüze kapatın.
  4. Cilt tipinizi öğrenme zamanı. Cildiniz bu deneyim sonrası gösterdiği özelliklere göre beş kategori altına düşebilir:

Screen shot 2013-11-10 at 1.50.12 PM

picture from https://www.skinceuticals.com/_us/_en/learn-about-skin.aspx

Yağlı Cilt

Kâğıt mendilin üstünde ıslak bir görünüm olur, bu yüzünüzdeki yağlardan kaynaklanır, ayni zamanda ellerinizi hafifçe yüzünüzün üstünde gezdirirseniz yağları hissedersiniz.  Yağlı ciltte gözenekler büyük olur ve cildiniz gün içinde parlama yapar. Yağlı cilt sahipleri genelde siyah nokta ve sivilcelerden şikâyet eder ama yağlı cilt en geç yaşlanan cilt tipidir.

Kuru Cilt

Yağlı cildin tam tersidir kuru cilt, kâğıt mendilin üstünde hiç birey görmemeniz normaldir. Kuru cilt yüzünüzü yıkamadan sonra gerilmiş bir his bırakır ve  kaşınır. Kuru cilt, parlama yapmaz, solgun gözükür ve gözenekler çok küçük olur, bazen gözle gözükmez gibi.

 

 Normal Cilt

Normal denmesine bakmayın, bu cilt tipi en nadir olan cilt tipidir ve normal cilde sahipseniz çok şanslısınız. Normal cilt tipinin özellikleri; zor görünür gözenekler, hiç veya çok az kusur, sağlıklı bir görünüm, cildinizin kıymetini bilin.

 

Karma Cilt

Karma cilt en yaygın cilt tipidir. Kâğıt mendilin üstünde sadece T bölgesinin üstünde olan alanda yağ lekeleri görebilirsiniz. T bölgesi burun, alın ve çene bölgelerinden oluşuyor. Genelde karma cilt sahiplerinin gözenekleri orta büyüklüktedir ve T bölgesinde yağlanma, parlama, siyah noktalar ve sivilcelenme görülür.

 

Hassas Cilt

 Hassas cilt kendi kategorisinde olmak zorunda değil, her hangi bir cilt tipi hassas olabilir. Hassa cilt çabuk kızarır, güneşten çabuk etkilenir ve çoğu “normal” cilt ürünlerine alerjik tepki  gösterir.

 

Simdi cilt tipiniz öğrendikten sonra cildinize uygun ürünlerle cildinizi dengeleyebilirsiniz ve makyajınız içinde çok daha uygun bir zemin hazırlayabilirsiniz. Sizin cilt tipiniz nedir, ve mevsimden mevsime göre değişiyor mu? Benim cilt tipim normal ama yaz aylarında daha çok karma olabiliyor, özellikle nemli havalarda.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *